
Kumovi na venčanju – koja zaduženja imaju kum i kuma?
Da li ste se ikada zapitali koja zaduženja imaju kumovi na venčanju? Kakvi su to običaji koji su se ustalili u našoj tradiciji kada je reč o kumovima koji se, posle mladenaca, smatraju najvažnijim osobama na jednom svadbenom veselju?
Svi ste čuli za onu čuvenu izreku “Kum nije dugme”. Srpska venčanja su poznata po svadbenim običajima koji se poštuju već decenijama unazad. Iako su kumovi na venčanju prvenstveno osobe koje predstavljaju svedoke sklapanja jednog braka, njihova uloga je zapravo mnogo veća i značajnija nego što to deluje na prvi pogled.
Nepisano je pravilo da su kumovi poput porodice. Najbliži prijatelji koji imaju jedinstvenu privilegiju da podrže svoje najbliže u njihovom najvažnijem danu u životu. Po narodnom verovanju, kum predstavlja zaštitnika mladenaca i njihovog tkz. “duhovnog vođu”.
Evo koja su to sve zaduženja koja se očekuju od budućih kumova na venčanju i šta je ono na šta bi oni morali da obrate pažnju kako bi ispunili svoju dužnost na najbolji mogući način.
#1 Kumovi su od velikog značaja mesecima pre venčanja
Biti odabran za kuma ili kumu na venčanju je velika čast, jer označava početak jednog posebnog odnosa koji će trajati čitavog života. Kumovi na venčanju su odabrani od strane mladenaca, ne samo da svojim prisustvom uveličaju njihovo venčanje, već i da im budu glavna “desna ruka” i kada je reč o pripremama za venčanje.
Uloga kumova počinje mesecima pre samog čina. Poznato je da su kum i kuma glavni i odgovorni za oganizaciju momačke i devojačke večeri. Oni su zaduženi da naprave nezaboravnu žurku koja će svima ostati u najlepšem sećanju. Od njih se očekuje da mladencima budu moralna podrška tokom pripreme.
Kuma ima odgovornost da pomogne budućoj mladi oko odabira venčanice, kupovine bidermajera, šminke, cipela, frizera, nakita, pa sve do same dekoracije i odabira benda za svadbu. S druge strane, kum sa mladoženjine strane je uglavnom zadužen za organizaciju prevoza mladenaca.

#2 Uloga kumova prema Srpskoj pravoslavnoj crkvi
Kada je reč o crkvenom venčanju, prema Srpskoj pravoslavnoj crkvi, pri Svetoj tajni venčanja se uzimaju kum i stari svat kao svedoci. Po pravilu, kum je kršteni kum od mladoženje, a stari svet je neko iz njegovog srodstva.
Tokom samog čina venčanja u crkvi, njihova je obveza da prate mladence do oltara i i venčanja koje se odigrava na sredini crkve. U toku tog Čina obručenja, nakon što sveštenik stavi burme mladencima, dužnost kuma je da zameni prstenje koje je sveštenik stavio mladencima. Dakle, zlatnu burmu vraća vereniku, a srebrnu verenici.
Nakon završetka tog Čina, verenici i kumovi idu za sveštenikom do sredine crkve, gde sveštenik uzima sveće iz ruku verenika i daje ih svedocima, odnosno kumovima koji će ih držati sve do samog kraja crkvenog venčanja.
Uprkos verovanju da se kumovanjem na crkvenom venčanju ulazi u tkz. “duhovno srodstvo”, ovo zapravo nije slučaj. Kumovi na venčanju u crkvi imaju više simboličnu ulogu. Tek u opštini, pri opštinskom venčanju, kumovi zapravo imaju značajnu ulogu jer potpisuju dokument kojim svedoče brak svojih kumova mladenaca.
#3 Običaji kumova na venčanju u opštini

Kako je uloga kumova na crkvenom venčanju više simbolične prirode i oslanja se na tradiciju i religiju srpskog naroda, u opštini je stvar malo drugačija. Tokom opštinskog venčanja, kumovi su u obavezi da posvedoče da za sklapanje braka ne postoje nikakve zabrane i smetnje.
Kumovi na venčanju u opštini se potpisuju u Knjigu venčanih kao svedoci ceremonije. To je zapravo i najvažnija uloga kumova koja se na ovaj način dokumentuje pred matičarem.
Ostale dužnosti su više ustaljena i nepisana pravila koja se više očekuju od kumova, nego što su oni zaista u obavezi da ih ispune. Njihova dužnot je da se novopečenim mladencima pridruže za vreme prvog plesa.
Poželjno je da održe govor koji će čitavom danu dati neku posebnu vrednost i biće trenutak koji će se dugo prepričavati i premotavati na snimku sa svadbe. Idealno je da se pobrinete za prevoz mladenaca i roditelja, kao i za čuvanje svih njihovih poklona i koverti na sigurnom mestu. Ne zaboravite da častite muziku za fenomenalnu atmosferu tokom svadbenog veselja!
#4 Nekadašnji običaji kumova na venčanju u Srbiji
Da li ste znali da je uloga kumova nekada bila sasvim drugačija? Nekada je kumstvo podrazumevalo vezu dve porodice koja se održavala godinama tako što su se sklapala međusobna kumstva na krštenjima i venčanjima.
U nekim krajevima Srbije, postojao je običaj uzimanja dva kuma. Smatralo se vrednom hrišćanskom ustanovom i nešto što se jednostavno ne odbija, kako se ne bi privukla loša sreća. Prema verovanju, ko odbije kumstvo, ostaće zauvek sam i nesrećan, i zato je jako važno da se na poziv za kumstvo odgovori sa potvrdnim odgovorom.
Kumovi na venčanju su institucija sama za sebe
Kumovi na venčanju su zaštitnici braka dvoje ljudi. Oni su ljudi kojima se beskrajno veruje i sa kim budući mladenci žele da uspostave neraskidivu vezu koja će trajati do kraja njihovog života.
To su najbolji prijatelji koji će se uvek podržavati i štiti u životu, bez obzira na sve okolnosti koje ih budu zadesile. Zato, pažljivo birajte svoje kumove i uživajte u sklapanju simbolične veze sa vašim najbližima!
Prethodni blog tekstovi
Matičar
Venčanje kod matičara je neophodno za ceremoniju opštinskog venčanja koje će se ozakoniti Vaša ljubav. Wedluxe tim može i ovaj kao i svaki drugi...
Kićenje svatova – ko kiti svatove i kakve kićanke za svatove izabrati?
Kićenje svatova je jedan od retkih, starih običaja koji se i dalje poštuju i rado primenjuju. Ipak, kao i sa svakim važnim elementom venčanja, i...