Kićenje svatova – ko kiti svatove i kakve kićanke za svatove izabrati?
Kićenje svatova je jedan od retkih, starih običaja koji se i dalje poštuju i rado primenjuju.
Ipak, kao i sa svakim važnim elementom venčanja, i uz ovaj dolaze obaveze prilikom organizacije.
Ko kiti svatove? Kakve kićanke za svatove treba odabrati? Kako se kite svatovi?
Sve što treba da znate o ovom običaju, kao i ideje i savete za kićenje svatova, čekaju vas u nastavku teksta!
Šta je nephodno za kićenje svatova i ko kiti svatove?
Primena ove tradicije će zahtevati da imate veliku korpu, kićanke za svatove i osobe koje će kititi goste u domovima mladenaca ili njihovom zajedničkom domu.
Luksuzne sale za svadbe u Beogradu koje možete odabrati uz Wedluxe obično imaju jasno određeno mesto za doček svatova, kraj samog ulaza, a tu po pravilu stoji odoba koje kiti svatove.
Kako svatovi pristižu na svadbu tako će prilaziti osobi koja kiti svatove, gde će im biti udenuta kićanka za svatove.
Ali ko kiti svatove?
Po pravilu, to radi mlada, neudata devojka ili devojčica, koja je bliska mladenicma. Ova ženska osoba i to obično u paru sa drugom devojkom, nosi korpu sa kičankama u toku svadbe ili ima poseban sto na kojem je spuštena korpa kako bi se olakšalo kićenje svatova.
Ukoliko ne znate ko bi za vas bio idealan za kićenje svatova, savetujemo da razmislite o tome da to budu devojke koje bi želele da se udaju, a nemaju partnera trenutno!
Predlažemo takav odabir zbog toga što je kićenje svatova odličan način upoznavanja sa gostima i njihovim bračnim statusom, a samim tim i potencijalnim budućim partnerima devojaka koje kite.
Treba imati na umu da je za kićenje svatova važan i bračni status zvanica, jer će devojke onima u braku zakačiti kićanku na desnu stranu revera ili u slučaju da nisu u braku onda na levu stranu revera.
Važno je napomenuti i da se već dugo vremena razlikuju kićanke namenjene za žene i muškarce!
Dame kako ne bi imale rupice na haljini od zihernadle ili pribadače koja služi za kačenje kićanke obično imaju kićanku u obliku narukvice koja se veže ili navlači oko ruke.
Pritom, ukoliko niste znali mladoženja, kuma, kum, dever i stari svat se drugačije kite od ostalih zvanica. Za ove važne ličnosti na svadbi treba pripremiti posebnu cvetnu dekoraciju ili svilene peškire, kojima će ih lično mlada ukrasiti.
Saveti za kreiranje i odabir kićanke za svatove
U nekim krajevima Srbije se čuva tradicija da devojke koje kite svatove treba same da pripreme kićanke za rever ili ruku i to bez obzira da li je u pitanju velika ili mala svadba.
Sa druge strane, u većini slučajeva mladenci sami obezbede kićanke onome ko kiti svatove, jer na taj način preuzimaju na sebe obavezu i osiguravaju da kićanke budu urađene prema njihovom ukusu i željama.
Ličnim izborom, narukvica ili kićanki za rever, nevesta i mladoženja mogu da uklope ovaj aspekt u celokupni izgled i motive dekoracija u sali.
Pritom, postoji bezbroj izbora kada su u pitanju cvetići za svatove, ali najčešći detalj i danas u upotrebi je ruzmarin sa kojim ne možete da pogrešite.
Nakon primene ruzmarina, često se mogu videti cvetići od satena i drugih veštačkih materijala, čijom upotrebom se garantuje dugotrajnost.
Dodatno, u slučaju da želite više kreativnosti postoji opcija kreiranja sopstvenih kićanki od materijala dostupnih u pozamanteriji. Za dašak tradicionalnosti savetujemo da ukomponujete i ruzmarin ili neko po slobodnom izboru sitno cveće.
U slučaju da se ne možete odlučiti za izgled kićanki, možete kontaktirati i brojne profile na Instagramu posvećene kreiranju upravo ovih ukrasa za zvanice.
Primera radi, profil @kicanke_od_cveca na Instagramu u svojim objava prikazuje ručno pravljene kićanke za svatove sa raznim biljkama, kao što je žito ili hajdučka trava.
Zatim, ukoliko vas zanimaju klasičniji cvetići za svatove možete pogledati profil na Instagramu @kicanke.za.svatove_ i dobiti inspiraciju za ukrašavanje vaših gostiju, kao i posebne ideje kada je reč o ukrašavanju kuma i kume, devera, starog svata i mladoženje.
Poreklo i simbolika običaja kićenja svatova
Vreme proteklo za nama je obleženo mnogim sujeverjima odakle i potiče običaj kićenja svatova – osmišljen sa namerom da zaštiti goste od zlih sila, jer se verovalo da one najviše napadaju na dan svadbe!
Kićenje svatova se zadržalo za razliku od mnogih običaja za svadbu, ali u donekle izmenjenom obliku.
Ruzmarin, biljka koja se često i danas koristi u kićankama, odabrana je jer se verovalo da je znak večnosti i vernosti, ali i zato što se mislilo da služi kao zaštita protiv uroka!
Dodatno, nešto zaboravljeno u modernom vremenu jeste činjenica da su se mladini i mladoženjeni svatovi razlikovali po tome koliko imaju kićanki.
Sa mladine strane kićenje svatova se odvijalo pri dolasku u njenu porodičnu kuću, dok su se mladoženjini ukrašavali ruzmarinom kod mladoženje u kuću, što ima smisla zar ne?
Međutim i nakon što pristignu mladoženja i njegovi svatovi po mladu u njen dom, dodavala bi se još jedna kićanka mladoženjinim svatovima pored postojeće.
Sem toga, treba znati da ni mladoženja nije izuzetak od duplog kićenja, jer je u prošlosti obično imao na oba revera po kićanku!
Njegova porodica bi stavljala svoju kićanku na levu stranu, dok bi mladina familija svoju udenula na desnu stranu i time označila njegovu pripadnost obema porodicama i nerešen status između oženjenog i neoženjenog.
Nadamo se da ste naučili nešto više o običaju kićenja svatova, kao i da ste se odlučili ko kiti svatove na vašoj svadbi!
Prethodni blog tekstovi
Matičar
Venčanje kod matičara je neophodno za ceremoniju opštinskog venčanja koje će se ozakoniti Vaša ljubav. Wedluxe tim može i ovaj kao i svaki drugi...
Kićenje svatova – ko kiti svatove i kakve kićanke za svatove izabrati?
Kićenje svatova je jedan od retkih, starih običaja koji se i dalje poštuju i rado primenjuju. Ipak, kao i sa svakim važnim elementom venčanja, i...